Karta „Płachta” czy „książeczka” - jaka powinna być nowa karta do głosowania? Wyniki konsultacji.

W dniach 12-30 czerwca 2017 r. na obszarze działalności Delegatury Krajowego Biura Wyborczego we Wrocławiu odbyły się konsultacje dotyczące nowych wzorów kart  do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych. W konsultacjach wzięło udział łącznie 85 osób, które ukończyły 18 rok życia. Spotkania konsultacyjne odbywały się w siedzibie Delegatury, a także w celu dotarcia do większej ilości wyborców w Starostwie Powiatowym we Wrocławiu oraz w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Podczas konsultacji pracownicy Delegatury odpowiadali na pytania wyborców dotyczące ich praw i obowiązków, a także całego procesu wyborczego. Głównym celem konsultacji była jednak prezentacja nowych wzorów kart do głosowania oraz poznanie opinii wyborców w tym zakresie, a w szczególności ich preferencji w kwestii formatu i rodzaju karty. Uczestnicy wyrazili swoje zdanie poprzez wypełnienie anonimowej ankiety oraz w trakcie bezpośrednich rozmów z pracownikami.

Wyniki ankiety pokazują, że uczestnicy konsultacji jednoznacznie opowiedzieli się za kartą „książeczką”. Wyborcy uznali, że karta w formie zbroszurowanej jest wygodna, praktyczna, czytelna, choć wskazali, że wymaga ona kilku nieznacznych poprawek. Delegatura KBW we Wrocławiu na podstawie ankiet oraz bezpośrednich rozmów z wyborcami opracowała raport dotyczący preferencji w zakresie kart do głosowania.

Wyniki ankiety

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za czynny udział w konsultacjach! Przekazane opinie i sugestie zostały skierowane do Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie, które po wakacjach opracuje zbiorczy raport z konsultacji. Raport zostanie przedstawiony Państwowej Komisji Wyborczej i będzie miał charakter doradczy przy podejmowaniu przez PKW decyzji o wzorach kart do głosowania w przyszłorocznych wyborach samorządowych.

 • Drukuj
 • Pobierz w PDF
ZOBACZ POZOSTAŁE
 • Wyniki I etapu (szkolnego) III Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory”. Delegatura KBW we Wrocławiu
 • I etap (szkolny) III edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Wybieram wybory”
 • Weszło w życie postanowienie Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów posłów do Parlamentu Europejskiego
 • Za nami szkolny etap konkursu „Wybieram Wybory”
Rejestr zmian
 • Data utworzenia:03-07-2017 12:29
  Wprowadził:Marek Sieraczek
 • Data modyfikacji:03-07-2017 12:31
  Wprowadził:Marek Sieraczek